Ognjen Medić - Saveti za uspešan javni nastup - Saveti za javni nastup.

Otkrijte kako da prevaziđete tremu i ovladate javnim govorom uz savete Ognjena Medića, novinara i panelista. Pročitajte intervju i saznajte tehnike za uspešne javne nastupe. Saveti za javni nastup. Ognjen Medić - Reporter, novinar

DOGAĐAJEDUKACIJA

3/7/20255 min read

Javni nastup može biti zastrašujući, posebno za one koji se prvi put suočavaju sa publikom. Strah od greške, nesigurnost u glas, zaboravljanje teksta – sve su to izazovi sa kojima se mnogi suočavaju. Ipak, postoje ljudi koji deluju kao da su rođeni za scenu. Jedan od njih je i Ognjen Medić, novinar koji već godinama suvereno vlada javnim prostorom.

U razgovoru sa njim otkrivamo kako pobediti tremu, šta je ključno za uspešan nastup i da li je moguće potpuno eliminisati nesigurnost pred publikom.

Prvi susret sa javnim nastupom

Kao i mnogi, i Ognjen je svoje prve govorne veštine testirao u okviru obrazovanja:
Moj prvi javni nastup bio je pred kolegama na fakultetu. Koliko se sećanje služi, to je bilo predavanje iz Komunikologije, kada smo imali zadatak da sebe predstavimo u najboljem svetlu, ali i da kažemo gde vidimo sebe za 10 godina. Tada sam bio baš nekako rečit, tačno se sećam da tremu nisam imao i da sam pred svim kolegama rekao da sebe vidim na televiziji. Evo, 9 godina kasnije, radim na televiziji.

Ognjen nam ukazuje na to koliko je važno imati jasan cilj i verovati u sebe. Međutim, iako novinarstvo podrazumeva stalnu prisutnost u javnosti, Ognjen priznaje da trema nikada ne nestaje u potpunosti pa nam daje savet kako da je prevaziđemo:
Trema će uvek biti, ali morate razumeti da ona može veoma lako da se potisne i da zaboravite na nju. To opet zavisi od toga koliko ste pripremljeni i sigurni u ono što pričate ili radite.

Ovo je važan savet za sve mlade profesionalce – trema može biti korisna ako naučimo kako da je kontrolišemo.

Kako se pripremiti za javni nastup?

Ključ uspeha leži u dobroj pripremi. Ognjen naglašava nekoliko bitnih koraka:

  1. Informisanost i selekcija ključnih informacija

  2. Pisanje misli na papir ili u telefon

  3. Fokus i odmor pre nastupa

Najčešće greške u javnom nastupu

Prema Ognjenu, najveća greška je previše preispitivanja nakon govora: Nepotrebna trema i previše preispitivanja “da li je nešto trebalo bolje ili ne.” Uvek može bolje, ali bitno je do tog trenutka znati da ste dali sve od sebe da dođete do cilja, a to je u ovom slučaju interpretacija nečega što ste zamislili.

"Svako od nas ko se bavi javnim poslom autentčan je na svoj način. Svako od nas ima svoj pečat koji ostavi i po čemu je prepoznatljiv. Svako ima svoj stil, a do njega se dolazi samo upornim i vrednim radom! Bez odustajanja, svakim nastupom ste bliže perfekciji. Doduše, vraćam se na činjenicu da uvek može bolje, ali ne treba biti previše samokritičan." Ognjen takođe ističe da je bitno imati svoj ritual i neku vrstu pripreme pa je tako sa nama podelio da je potreban odmor i fokusiranost, zapisivanje misli i još drugih stvari koje on praktikuje.

"Uglavnom je to jako dobra infomisanost, selekcija informacija, psianje svojih misli na papir ili u telefon i onda interpretacija. Bitno je i biti fokusiran i odmoran!"

Iako se Ognjen nalazi u moru drugih novinara on je našao način da se istakne u odnosu na njegove kolege:

Ognjen je od samog početka u žiži dešavanja, samim tim ima potrebu da bude spreman za javni nastup i bude prisutan na licu mesta, pa smo ga pitali kako je to uspeo, da dostigne taj nivo sigurnosti i spremnosti i u pola noći ako je potrebno?

"Da istina je, novinarstvo zahteva konstantnu prisutnost u javnostiali pre svega i dobru infomisanost o svakom segementu života. Bicu iskren u potpunosti, uvek me je “radio” adrenalin i od početka svoje karijere voleo sam da budem u centru dešavanja i sa te strane trema nije postojala kod mene. Uvek sam znao šta mi je krajnji cilj, a to je da uspem u svom poslu i da budem ptepoznatljiv. Treme uvek ima, ali one pozitivne, udahneš pred svako obracanje ili live i sve bude kako treba."

Nekada se može desiti da novinari imaju profesionalnu deformaciju u vidu jednakog izražavanja i komunikacije u privatnoj i radnoj prilici pa je Ognjen skrenuo pažnju da to nije profesionalna deformacija već nešto što je neophodno i što je on naučio u toku svog rada i studija pa to primenjuje i u stalnom životu.

"Uvek treba imati dozu profesionalnosti u bilo kakvu komunikaciju da se upustite, uglavnom to zavisi od teme.", takođe skreće pažnju da je bitno da uvek budete prirodni: "Ali ako zelite da budete prirodni nikad stvari ne treba učiti napamet već selektivno, odgovorno i tacno baratati sa informacijama i govoriti smisleno tako što povezujete stvari u svojoj glavi i kreirate jedinstvenu priču."

U karijeri svih novinara, pa i u njegovoj bilo je mnogo anegdota, ali on navodi da bez obzira na greške koje

nastaju bitno je biti staložen: "Uh bilo je mnogo situacija, od toga da zaboravim šta sam hteo da kažem do toga da sam nešto izgovorio pogrešno. Mogao bih dugo da govorim o tim greškama, ali uvek je najbitnije ostati staložen i smiren, udahnuti i nastaviti tu gde ste zapeli. Ako ne ide prosto, zavrišiti razgovor ili izlaganje nekom uobicajenom tezom. Na primer "O ovom temi razgovaraćemo sledeći put. Havala na strpljenju." Takođe, razlikuju se i situacije kada niste jedini govornik, ili imate sagovornika. Uvek morate znati da vladate situacijom, uvek treba imati rezervu u rukavu." rekao je Ognjen.

On navodi da je odgovornost novinara izuzetno važna i da je informaciju potrebno proveriti dok apsolutno ne budemo sigurni da je tačna.

"Uloga novinara je veoma bitna, jer je novinar taj koji kreira realnost i stavra sliku o nečemu. Novinar mora biti dobro informisan tačnim informacijama i sve mora proveriti 1728282 puta. Tri puta meri jednom seci."

Za kraj pitali smo ga Koji bi to savet bio za mlade profesionalce koji se bave javnim nastupom?

"Da budu svoji, autentični, da nikada ne odustaju od krajnjeg cilja i da sve što žele da znaju uvek mogu da pitaju kolege koje se bave javnim zivotom u mom slučaju novinari. Ne postoje glupa pitanja!"

Javni nastup u praksi – pridružite se događaju!

Ako želite da čujete još korisnih saveta i uživo pitate Ognjena kako da poboljšate svoje govorne veštine, ne propustite događaj „Javni nastup sa Suzanom“!

Datum: 17. mart 2025.
Lokacija: Privredna komora Srbije, Resavska 13-15, Beograd (sala na 5. spratu)
Vreme: 11h

Prijavi za besplatnu edukaciju klikom na dugme: